Zmarła prof. dr hab. Ewa Machut-Mendecka

zdjęcie prof. Ewy Machut-MendeckiejZ głębokim smutkiem informujemy, że zmarła prof. dr hab. Ewa Machut-Mendecka (1946-2021) – arabistka, literaturoznawczyni, związana z Katedrą Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Józefa Bielawskiego.

Ewa Machut Mendecka była wybitną specjalistką współczesnej literatury krajów arabskich ze szczególnym uwzględnieniem dramatu arabskiego. Ponadto, publikowała prace naukowe nt. sytuacji kobiety w islamie. Interesowała się psychologią Karola Gustawa Junga i korzystała z jego metod do badań nad kulturą arabsko-muzułmańską. Jest Autorką wielu książek i artykułów naukowych, między innymi:

Współczesny dramat egipski, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1984

Nowa i współczesna literatura arabska XIX i XX w. Literatura Arabskiego Maghrebu, praca zbiorowa: Józef Bielawski, Jolanta Kozłowska, Krystyna Skarżyńska-Bocheńska, Ewa Machut-Mendecka Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1989

Główne kierunki rozwojowe dramaturgii arabskiej, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1992

Być kobietą w Oriencie, praca zbiorowa: Ewa Machut-Mendecka, Danuta Chmielowska, Barbara Grabowska, Dialog, Warszawa 2001

Archetypy islamu, ENETEIA, Warszawa 2003

Oblicza współczesnego islamu, ACADEMICA Wydawnictwo SWPS, Warszawa 2003

Źródło z fotografią p. Profesor: https://sklep.eneteia.pl/autor/ewa-machut-mendecka/__48

---------------------------------------------------------------------

Wielokrotnie gościliśmy Prof. Ewę Machut-Mendecką w Krakowie. Po raz ostatni była z nami podczas obchodów 100-lecia założenia orientalistyki w październiku 2019. Zawsze dzieliła się z nami swoimi badaniami naukowymi i ze szczególną serdecznością wspierała podejmowane przez krakowską arabistykę inicjatywy. Choć z trudem przychodzi nam pogodzić się z bolesną informacją o odejściu prof. Machut-Mendeckiej, powtarzamy za głosem Horacego: „Non omnis moriar”

Wykład prof. Barbary Michalak-Pikulskiej na Uniwersytecie w Cagliari

Wizyta delegacji z ZEA w Katedrze Arabistyki